Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Top List

Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Üniversiteyi uzatana harç ücreti şoku!

Kayıt dönemi gelmeden müjde geldi. Harçlara bu yıl da zam yapılmayacaktı. Ancak kayıt için üniversiteye giden bazı öğrenciler adeta şok yaşadı.

Derslerini problemsiz bir şekilde geçen öğrenciler harç öderken bir sürpriz yaşamadı ve harcını "zam"sız ödedi. Ancak okulu uzatan yada alttan ders alanlar için beklenmedik bir durum vardı.
Sürprizin sebebi 26 Ağustos tarihli Bakanlar Kurulu kararıydı. Karar özetle, okulunu uzatanlarla önceki dönemlerden ders alanların,kredi sayısına göre ek ücret ödemesini getiriyordu. Bu rakam ise 2 kredilik bir ders için 100 liraya kadar çıkabiliyor.

Bazı öğrenciler yaşadığı şoku internet siteleriyle paylaştı. Örneğin İstanb ulÜniversitesi Edebiyat Fakültesinde okuyan ve okulunu uzatan bir öğrenci 170 lira normal harç yatırmış. Alttan aldığı 2 kredilik bir ders için ise 128 lira daha ödemiş. Normal harcı 180 lira olan bir siyasal bilgiler fakültesi öğrenci ise alttan aldığı derslerle toplam 925 lira ödemiş. Bu rakamlar derslerin 3 'üncü ya da 4'üncü kez alınması halinde daha da büyüyor.

Yaşanan durum YÖK yetkililerine de iletildi. İddialar incelenince bir mağduriyet doğduğu tespit edildi. Problemi masaya yatıran YÖK'ün birkaç gün içinde makul bir çözüm bularak kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

 

            <iframe width="440" height="350" src="http://www.kure.tv/VideoEmbed?ID=97953" hspace="0" vspace="0" scrolling="no" frameborder="0"><p><a href="http://www.kure.tv/webtv/803-haber/okulu-uzatana-harc-soku/8854-Bolum/97953/&embeddedplayer=v1">Okulu uzatana harç şoku!</a></p></iframe>
            
           

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !