Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Top List

Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Eklenti Başlığı

Üniversiteye Giriş Başvuruları Soru - Cevap

 

Başvurular 3 Ocak’ta başlayacak. Bu tarihi şimdiden bir köşeye kaydedin ve sakın unutmayın. Çünkü başvuru süresi 10 günle sınırlı ve muhtemelen uzatılmayacak!
 
Başvuru tarihinin açıklanması bile sınava hazırlanan 1.5 milyon adayı, heyecanlandırmaya yetip de arttı. Ama sakin olun çünkü, üniversiteye girmek artık sorun değil. Hele hele paranız varsa.
 
Önceki yıl 115 bin, geçen yıl da 100 bine yakın kontenjan boş kaldı. Hem de çok iyi bölümlerde, hem de sadece vakıf üniversitelerinde değil, devlet üniversitelerinde de.
 
Bunun en önemli nedeni ise, iyice şişirilen kontenjanlar ve işsizlik sıralamasında ilk sıraya üniversite mezunlarının yükselmiş olması.
 
Yani, üniversiteyi düşünen adayların panik olmalarına gerek yok.
 
Önemli olan doğru üniversiteden de çok, doğru meslek seçiminin yapılması.
 
İşte bu süreçte yapacağınız en önemli iş, ileride severek yapacağınız ve kolay iş bulabileceğiniz bir meslek konusunda karar vermektir...
 
Geleceğinizi sakın içi boş vaatlere ve tesadüflere bırakmayın!
 
Testlere olduğu kadar, üniversiteleri, meslekleri ve en önemlisi de kendinizi tanıma konusuna daha fazla zaman ayırın.
 
SORU: TC numaramı tamam biliyorum ama şifremi nasıl alacağım?
 
CEVAP: TC vatandaşlık numaranızı ve şifrenizi bugünden itibaren ÖSYM'nin http://ais.osym.gov.tr adresinden alabilirsiniz.
 
SORU: 2012 Üniversite Sınav Maratonu ne zaman başlayacak?
 
CEVAP: 2012 Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemine (ÖSYS) başvuru işlemleri, 3-13 Ocak 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek.
 
SORU: Kimler başvurabilecek?
 
CEVAP: Liseden mezun olma durumunda olan ya da mezun durumda bulunup da yasal sorunu olmayan herkes başvurabilecek.
 
SORU: Halen bir yükseköğrenim kurumuna kayıtlı ya da mezun durumda olanlar da başvurmak zorunda mı?
 
CEVAP: Evet bu yıl sınava girmek isteyen herkes başvuracak. Yoksa sınavlara giremez.
 
SORU: peki sınavsız geçiş yapmak isteyenle de başvuru yapmak zorunda mı?
 
CEVAP: Sınava girmeyecek olsalar bile yerleştirme için başvuruda bulunmak zorundalar.
 
SORU: Hangi koşullarda puanlar düşüyor?
 
CEVAP: Sadece bu öğretim yılında üniversiteye yerleştirilenlerin  orta öğretim başarı puanları yarı yarıya düşüyor. Önceki yıllarda giren ve açık öğretimin kontenjansız bölümlerine kayıt yaptıranların puanlarında bir düşme olmuyor.
 
SORU: Başvuru Kılavuzları nereden alınacak?
 
CEVAP: Kılavuz satışı olmayacak. Adaylar, 2012-ÖSYS Kılavuzu ile Aday Başvuru Formuna ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Ayrıca kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır. 
 
SORU: Peki basılı kılavuzu görebileceğimiz bir yer yok mu?
 
CEVAP: Adaylar isterlerse başvuru merkezlerine gönderilen örnek kılavuzları da, başvuru süresi içinde başvuru merkezlerinde inceleyebileceklerdir. Ayrıca internetten de indirebilirler.
 
SORU: Sınav yöneticilikleri nerelerde? Liselere de başvuruda bulunabilir miyiz?
 
CEVAP: Lise  Müdürlükleri ve ÖSYM Sınav Merkezi Yöneticilikleri ÖSYS’de başvuru merkezi olarak görev yapacaklardır. 
 
SORU:  Herkes istediği liseye başvurabilecek mi?
 
CEVAP: Henüz mezun olmamış, son sınıf düzeyindeki adaylar, başvurularını okullarının bağlı olduğu başvuru merkezine yapacaklardır.
 
Mezun durumdaki adaylardan 2010 ve 2011-ÖSYS’nin her ikisine de başvurmamış olanlar ile 2010 veya 2011-ÖSYS’ye başvurmuş olanlardan öğrenim bilgilerinde değişiklik olanlar başvurularını istedikleri başvuru merkezine yapabileceklerdir.
 
Mezun durumdaki adaylardan 2010 veya 2011 ÖSYS’den birine başvuru merkezi aracılığıyla başvurmuş olan ve öğrenim bilgilerinde değişiklik olmayanlar başvurularını; isterlerse bireysel olarak  internet aracılığıyla, isterlerse diledikleri bir başvuru merkezine başvurarak yapabileceklerdir.
 
2012-ÖSYS’ye (Sınavsız Geçiş dâhil) ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2012-ÖSYS Kılavuzunda yer almaktadır. 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen adayların bu Kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.
 
SORU: Van'da öğrenim gören ya da deprem nedeniyle başka kentlere giden öğrencilerin durumu ne olacak?
 
CEVAP: Van ilimizde yaşanan deprem nedeniyle bu ilimizde yer alan okullarda öğrenim gören, ancak deprem nedeniyle öğretime devam edilemediği için diğer ortaöğretim kurumlarına nakledilerek burada öğrenimine devam eden ve 2012-ÖSYS’ye başvurmak isteyen son sınıf öğrencileri, öğrenime devam ettikleri ortaöğretim kurumunda başvurularını yapacaklardır. Öğrenime devam ettikleri okul Başvuru Merkezi değilse Okul Müdürlükleri tarafından diğer öğrenciler gibi en yakın Başvuru Merkezine yönlendirileceklerdir. Bu konuda Okul Müdürlükleri adaylara her türlü kolaylığı göstereceklerdir.
 
SORU: Sınavsız geçiş hakkından yararlanacaklar da başvuruda bulunacak mı?
 
CEVAP:  2012-2013 öğretim yılında yükseköğretimin tüm lisans ve ön lisans (sınavsız geçiş dahil) programlarında öğrenim görmek isteyen adaylar 2012-ÖSYS’ye başvurmak zorundadır.
 
SORU: Sınavsız geçiş kurallarında bir değişiklik oldu mu?
 
CEVAP:  Sınavsız Geçiş de  dahil ilişkin başvurma, başvurma koşulları, sınav, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili kurallar ve işlemler 2011-ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. Şu an için bir değişiklik söz konusu değil ama yargı kararıyla olabilir.
 
SORU: Başvuru ücretleri ne kadar ve nereye yatırılacak?
 
CEVAP:  YGS-2012 sınav ücreti  35 Tl.  Sadece sınavsız geçişten yararlanacaklar ise 10 TL  ödeyecekler. Ücret, Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Akbank tüm şubelerinden ve internetten, Garanti Bankası’ndan ise internetten yatırılabilecek. 5 ayrı oturumda gerçekleşecek LYS'lerin her birine girmek için de ayrıca 20'şer lira ödenecek.
 
SORU: Başvurular, önceki yıllarda olduğu gibi yine randevulu mu olacak?
 
CEVAP: Evet.  Lise son sınıfta okuyan adaylar, sınav ücretini yatırmış, başvuru formunu doldurmuş olarak randevu saatlerinde okullarında başvurularını yapacaklar.
 
SORU: Mezun durumundaki adaylar ne yapacak?
 
CEVAP:  Mezun olan adaylardan bilgilerinde değişiklik olmayanlar, adaylar sınav ücretini yatırmış, Başvuru Formunu doldurmuş olarak randevu saatlerinde BMY’lerde başvurularını yapacaklar. Bu adaylardan 2008 ya da 2009’da ÖSS’ye başvurmuş olanlar dilerlerse başvurularını www.osym.gov.tr den bireysel olarak da yapabilecekler.
 
SORU: Peki mezun ve bilgilerinde değişiklik olan adaylar nasıl hareket edecekler?
 
CEVAP:  Mezun olan adaylardan bilgilerinde değişiklik olan adaylar sınav ücretini yatırmış, Başvuru Formunu doldurmuş olarak ve değişikliklerle ilgili belgelerini bir zarfa koymuş olarak randevu saatlerinde BMY’lerde başvurularını yapacaklar.
 
 SORU: Herkes istediği yerde sınava girebilecek mi?
 
CEVAP:  YGS-2012 Sınav Merkezi seçiminde iki tercih ayrı merkezler olacak.  Sadece İstanbul’da sınava girişte bazı kısıtlamalar var:
 
- Adres ve okul ili İstanbul olanlar her iki tercihi de İstanbul’dan,
 
- Adres ve okul ilinden sadece biri İstanbul olanlar sadece bir tercihini İstanbul’dan yapabilecekler
 
- Adres ve okul ilinden ikisi de İstanbul olmayanlar sınav merkezi tercihlerini İstanbul’dan yapamayacaklar.
 
SORU: Başvuru sırasında fotoğraflar için bir şart var mı?
 
CEVAP:  Başvuru sırasında adayların fotoğrafları da çekilerek dijital ortama aktarılacak. Fotoğrafların adayın tanınmasını sağlayacak biçimde cepheden olması ve özellikle de sınav anında da aynı özelliklere (saç uzunluğu-bıyık vb.) sahip olabilecek biçimde çekilmesi gerekmektedir.
 
SORU: Bu yıl yine adaylara şifre verilecek mi?
 
CEVAP:  Evet verilecek. Başvuru sırasında verilecek bu şifreler, daha sonraki tüm internet işlemlerinde gerekeceğinde, adayların bu şifreleri saklamaları ve kimse ile paylaşmamaları gerekmektedir.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !